Milline WiFi pääsupunkt valida?

Nii palju, kui on tootjaid on ka erinevaid valikuvõimalusi. Et see teema oleks rohkem arusaadavam siis alustame algusest.

WiFi ehk traadita ühendus on täna väga levinud ja me võime ka kindlalt väita, et see on vähemalt meie riigis kohustuslik. Me kasutame agarasti avalike WiFi punkte ja kasutame oma telefoni teenusepakkujalt kaasa tulnud 3G ja 4G võimalusi. Nüüd on lisandumas ka 5G (kuigi täna on vähe seadmeid, mis 5G ühendust toetavad). See selleks … point on aga selles, et meie õhk on täna väga risustatud (õigemini täis) erinevate seadmetega ja sagedustega.

Miks?
Võtame esimese kõige lihtsama sageduse 2.4GHz. EU’s on 2.4GHz sageuste kanalite lubatud arv  kuni 13 (allikas: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels). Ehk kujutage ette autoteed, millel on kuni 13 sõidurada. Täna on kõik need 13 sõidurada autosid tihedalt täis ehk me ei suuda saavutada sellel teel piisavat kiirust. Sama on ka 5GHz sagedusel. Selle eelis on muidugi see, et seal on rohkem kanaleid (sõiduradasid), mida kasutada.

Tehnoloogia ja võimsus.
Nüüd siis tulemas ehk keerulisem osa. Keerukus seisneb selles, et seadmeid, mis pakuvad minule, kui kliendile traadita ühendust, on lugematu arv ja hinnakäärid on nende seadmete vahel väga suured. Ehk me võime soetada seadme, mis maksab 30EUR ja pakub samuti 2.4GHz ja 5GHz ning on seadmeid, mis pakuvad sama aga on kuni 30 korda kallimad. Et paneb mõtlema eks. Tegelikult on siin vahe suuresti tehnoloogias.
Võtame näiteks Tallinnas asuva lihtsa kortermaja. Oletame, et kortermajas on üle 100 korteri. Nüüd aga anname igale korterile ühe 30EUR seadme, et anda vajalik WiFi ühendus ehk meil on selles majas 100 seadet, mis igaüks kisendab välja 2.4GHz ja 5GHz sagedust oma piiratud kanaliste arvuga. Küsin päris ausalt, et kas te tõesti usute, et saate sellest ühendusest selle lubatud kiiruse ja kvaliteedi, mida ootate? Vastu on kindlasti, et “EI”. Mis oleks sellisel juhul lahendus? Lahendus on tegelikult juba ammu olemas. Piisab minna üle lombi Soome ja sealsetelt Korteriühistutelt küsida, kuidas nemad on selle ära lahendanud. Ma saan selle ka siia kirja panna. Nimelt on sealsed Korteriühistud teinud ühe lepingu teenusepakkujaga. Kõik majasisene teema on lahendatud ühistu siseselt. Üle maja on lahendatud traadita ühendus ehk sõltumata kohast, kus sa majas oled, saad sa kasutada oma koduvõrku. Nutilahendused jne … Meie aga elame veel minevikus, kus iga korter omab enda lahendust ja toidab sellega teenusepakkujat  (head isu Telia, Elisa …).

Mis eristab siis odavat hiina toodet ja toodet, mis on disainitud keerulistesse keskkondadesse? Siin on puhtalt võimsuse teema. Odavat asja ei saa ehitada võimsalt. Sellest vast oleme tänapäeval juba kõik aru saanud. Kindlasti tehnoloogia, mida võimaldab võimsam seade (tarkvaraline lahendus, antennide arv, algoritmid jne … ). Ehk mida ma täna öelda tahan on see, et tiheasustatud kortermajades on vaja endale juba soetada ettevõtete tarvis disainitud seadmed, et selles metsas toime tulla. Teisalt on vaja hakata mõtlema globaalselt ja tegutsema lokaalselt. Siin ma pean silmas kortermajad peaksid ennast võtma, kui ettevõtteid ja lahendama majasiseseid tehnolahendusi, kui ettevõtete omasid. Selleks on vaja muidugi tugevat ja innovatiivset ühistut. Meil on olemas tehnoloogia ja lahendused, et perspektiivis kokku hoida üldkuludelt päris suuri summasid. Miks siis meie kui IT Riik seda ei kasuta??? Kallis?? “My Ass kallis …”

Please follow and like us:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga